Skip to content

3001 Cedarbrook CtVineland, NJ 08361

Built 1973

Last Sale Price
$123,000
Last Sale Date
Aug 28, 1998

Property Information

Block3304
Lot46
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page33

Building Details

Building Class16
Description1S-F
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage2,368
Acreage0.43

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$40,800
18%
Improvement Value:$187,100
82%
Total Assessment$227,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,006+0.7%
2024$6,958+5.2%
2023$6,617+3.1%
2022$6,421+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$123,000
DeedBook 2314, Page 228

Property Built

Built

Year Built: 1973