Skip to content

95 Redcrest StVineland, NJ 08361

Built 1964

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 18, 2023

Property Information

Block3305
Lot40
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page33

Building Details

Building Class16
Description1S-F
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,240
Acreage0.31

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$34,000
25%
Improvement Value:$103,400
75%
Total Assessment$137,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,375+0.7%
2024$4,346+5.0%
2023$4,140+2.9%
2022$4,022+1.4%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$167,000

From:

To:

Sq Ft1,240DeedBook 4181, Page 923Recorded6/4/2019

Property Sale

Sale
$90,000
DeedBook 2145, Page 311

Property Built

Built

Year Built: 1964