Skip to content

618 Alps PlVineland, NJ 08361

Built 1955

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 23, 2003

Property Information

Block2502
Lot40
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page25

Building Details

Building Class16
Description1S-S
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,260
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$27,100
20%
Improvement Value:$109,800
80%
Total Assessment$136,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,359+0.7%
2024$4,330+5.0%
2023$4,125+2.9%
2022$4,007+1.4%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1955