Skip to content

119 N Brewster RdVineland, NJ 08361

Built 1900

Last Sale Price
$152,750
Last Sale Date
Jun 21, 2004

Property Information

Block3305
Lot60
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page33

Building Details

Building Class16
Description2S-F
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,924
Acreage0.59

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$43,000
25%
Improvement Value:$127,800
75%
Total Assessment$170,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,438+0.7%
2024$5,402+5.0%
2023$5,146+2.9%
2022$4,999+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$152,750
DeedBook 2750, Page 150

Property Built

Built

Year Built: 1900