Skip to content

29 N Brewster RdVineland, NJ 08361

Built 1925

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 19, 2021

Property Information

Block3306
Lot6
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page33

Building Details

Building Class16
Description1S-F-3UG
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,872
Acreage0.78

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$43,900
25%
Improvement Value:$143,000
81%
Total Assessment$177,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,642+0.7%
2024$5,605+5.0%
2023$5,339+2.9%
2022$5,187+1.4%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$87,500
DeedBook 2074, Page 64

Property Built

Built

Year Built: 1925