Skip to content

2720 E Landis AveVineland, NJ 08361

Built 1965

Last Sale Price
$322,000
Last Sale Date
Mar 20, 2015

Property Information

Block3306
Lot3
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page33

Building Details

Building Class16
Description2S-F
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage4,065
Acreage0.33

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$30,600
12%
Improvement Value:$234,400
88%
Total Assessment$265,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,438+0.7%
2024$8,382+5.0%
2023$7,984+2.9%
2022$7,757+2.3%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$322,000

From:

To:

Sq Ft4,065DeedBook 4126, Page 8887Recorded3/27/2015

Property Sale

Sale
$280,000
DeedBook 4066, Page 2031

Property Built

Built

Year Built: 1965