Skip to content

106 S Mill RdVineland, NJ 08360

Built 1918

Owner
---
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 1, 2022

Property Information

Block3402
Lot17
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page34

Building Details

Building Class16
Description1S-S
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,568
Acreage0.45

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$33,700
23%
Improvement Value:$115,300
77%
Total Assessment$149,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,744+0.7%
2024$4,713+5.0%
2023$4,489+2.9%
2022$4,361+1.4%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$93,000

From:

To:

Sq Ft1,568DeedBook 4111, Page 1145Recorded11/1/2013

Property Sale

Sale
$224,900
DeedBook 4001, Page 2192

Property Built

Built

Year Built: 1918