Skip to content

120 S Mill RdVineland, NJ 08360

Built 1920

Last Sale Price
$65,000
Last Sale Date
Feb 19, 1997

Property Information

Block3402
Lot18
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page34

Building Details

Building Class16
Description---
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage960
Acreage0.45

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$33,700
30%
Improvement Value:$80,300
70%
Total Assessment$114,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,630+0.7%
2024$3,606+5.0%
2023$3,435+2.9%
2022$3,337+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$65,000
DeedBook 2228, Page 93

Property Built

Built

Year Built: 1920