Skip to content

700 S Mill RdVineland, NJ 08360

Built 1920

Last Sale Price
$200,000
Last Sale Date
Jun 29, 2009

Property Information

Block3402
Lot43
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page34

Building Details

Building Class16
Description2S-F
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage2,184
Acreage6.27

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$55,700
28%
Improvement Value:$141,500
72%
Total Assessment$197,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,279+0.7%
2024$6,237+5.0%
2023$5,942+2.9%
2022$5,772-16.9%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$200,000
DeedBook 4059, Page 6023

Property Built

Built

Year Built: 1920