Skip to content

742 S Mill RdVineland, NJ 08360

Built 1953

Owner
---
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 18, 2024

Property Information

Block3402
Lot45
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page34

Building Details

Building Class16
Description1S-F-X- -,2
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage528
Acreage5

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$52,500
29%
Improvement Value:$130,200
71%
Total Assessment$182,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,817+0.7%
2024$5,779+5.0%
2023$5,505+2.9%
2022$5,348+1.4%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$37,000
DeedBook 1335, Page 270

Property Built

Built

Year Built: 1953