Skip to content

1534 Woodlawn AveVineland, NJ 08360

Built 1954

Last Sale Date
Jul 13, 2006

Property Information

Block3501
Lot27
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page35

Building Details

Building Class16
Description1S-F- -1UG
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage2,134
Acreage0.28

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$29,600
14%
Improvement Value:$174,700
86%
Total Assessment$204,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,505+0.7%
2024$6,462+5.0%
2023$6,156+2.9%
2022$5,980+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 4007, Page 175

Property Built

Built

Year Built: 1954