Skip to content

1662 Woodlawn AveVineland, NJ 08360

Built 1955

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 20, 2017

Property Information

Block3501
Lot35
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page35

Building Details

Building Class16
Description1S-F
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage928
Acreage0.28

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$29,600
29%
Improvement Value:$73,600
71%
Total Assessment$103,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,286+0.7%
2024$3,264+5.0%
2023$3,109+2.9%
2022$3,021+1.4%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$156,000
DeedBook 4029, Page 1711

Property Built

Built

Year Built: 1955