Skip to content

414 Taylor AveVineland, NJ 08360

Built 1950

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 5, 2024

Property Information

Block3501
Lot48
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page35

Building Details

Building Class16
Description1S-F
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage860
Acreage0.26

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$29,000
27%
Improvement Value:$79,700
73%
Total Assessment$108,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,461+0.7%
2024$3,438+5.0%
2023$3,275+2.9%
2022$3,182+1.4%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1950