Skip to content

295 S Mill RdVineland, NJ 08360

Built 1964

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 10, 2014

Property Information

Block3501
Lot67
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page35

Building Details

Building Class16
Description1S-F
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,348
Acreage2.41

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$44,500
25%
Improvement Value:$135,200
75%
Total Assessment$179,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,472+0.7%
2024$5,434+0.4%
2023$5,414+2.9%
2022$5,260+1.4%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1964