Skip to content

1346 Baylor AveVineland, NJ 08360

Built 1959

Last Sale Price
$225,000
Last Sale Date
Oct 23, 2024

Property Information

Block3505
Lot12
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page35

Building Details

Building Class16
Description1S-F
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage932
Acreage0.28

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$29,500
23%
Improvement Value:$97,900
77%
Total Assessment$127,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,056+0.7%
2024$4,030+5.0%
2023$3,839+2.9%
2022$3,729+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$225,000
Sq Ft932DeedBook 4262, Page 9224Recorded11/12/2024

Property Sale

Sale
$140,000
DeedBook 4071, Page 9926

Property Sale

Sale
$115,000
DeedBook 2688, Page 102

Property Built

Built

Year Built: 1959