Skip to content

1260 Baylor AveVineland, NJ 08360

Built 1967

Last Sale Price
$50,000
Last Sale Date
Jan 21, 1993

Property Information

Block3505
Lot8
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page35

Building Details

Building Class16
Description1S-F
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,092
Acreage0.37

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$31,800
23%
Improvement Value:$105,000
77%
Total Assessment$136,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,356+0.7%
2024$4,327+5.0%
2023$4,122+2.9%
2022$4,004+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$50,000
DeedBook 1981, Page 14

Property Built

Built

Year Built: 1967