Skip to content

1308 Baylor AveVineland, NJ 08360

Built 1960

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 2, 1982

Property Information

Block3505
Lot10
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page35

Building Details

Building Class16
Description1S-F
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,100
Acreage0.29

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$29,700
24%
Improvement Value:$94,000
76%
Total Assessment$123,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,939+0.7%
2024$3,913+5.0%
2023$3,727+2.9%
2022$3,621+1.4%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1960