Skip to content

1620 Wallace StVineland, NJ 08360

Built 1951

Last Sale Price
$223,000
Last Sale Date
Apr 29, 2022

Property Information

Block3511
Lot19
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page35

Building Details

Building Class16
Description1S-F- -1UG
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage720
Acreage0.28

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$29,600
23%
Improvement Value:$100,700
77%
Total Assessment$130,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,149+0.7%
2024$4,121+5.0%
2023$3,926+2.9%
2022$3,814+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$223,000
Sq Ft720DeedBook 4226, Page 5369Recorded5/3/2022

Property Sale

Sale
$185,000
DeedBook 4004, Page 7914

Property Built

Built

Year Built: 1951