Skip to content

405 Carlisle DrVineland, NJ 08360

Built 1967

Last Sale Price
$160,000
Last Sale Date
Jan 27, 2006

Property Information

Block3513
Lot15
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page35

Building Details

Building Class16
Description1S-F
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,428
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$31,100
23%
Improvement Value:$108,500
81%
Total Assessment$134,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,267+0.7%
2024$4,238+5.0%
2023$4,037+2.9%
2022$3,922+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$160,000
DeedBook 2911, Page 265

Property Built

Built

Year Built: 1967