Skip to content

16 S West AveVineland, NJ 08360

Built 1920

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 1, 2022

Property Information

Block3602
Lot16
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page36

Building Details

Building Class45
Description2S-F-X
Dwellings3
Zoning03
Sq Footage2,452
Acreage0.53

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$29,400
19%
Improvement Value:$125,300
81%
Total Assessment$154,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,926+0.7%
2024$4,893+5.0%
2023$4,661+2.9%
2022$4,528+1.4%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$210,000
DeedBook 2888, Page 314

Property Built

Built

Year Built: 1920