Skip to content

61 Holly Hill TerVineland, NJ 08360

Built 1953

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 26, 2013

Property Information

Block3702
Lot34
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page37

Building Details

Building Class16
Description1S-B- -1UG
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,131
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$25,800
19%
Improvement Value:$112,700
81%
Total Assessment$138,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,410+0.7%
2024$4,381+5.0%
2023$4,173+2.9%
2022$4,054+1.4%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$130,000
DeedBook 2821, Page 291

Property Built

Built

Year Built: 1953