Skip to content

109 W Elmer StVineland, NJ 08360

Built 1922

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 9, 2021

Property Information

Block3805
Lot2
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page38

Building Details

Building Class16
Description1S-F-1UG-O
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage997
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$16,800
20%
Improvement Value:$68,400
80%
Total Assessment$85,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,713+0.7%
2024$2,695+5.0%
2023$2,567+2.9%
2022$2,494+1.4%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$65,000
Sq Ft997DeedBook 4194, Page 7546Recorded6/12/2020

Property Built

Built

Year Built: 1922