Skip to content

111 W Elmer StVineland, NJ 08360

Built 1900

Last Sale Price
$60,000
Last Sale Date
Apr 30, 2018

Property Information

Block3805
Lot3
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page38

Building Details

Building Class16
Description1S-F-O-2UG
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage810
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$16,800
15%
Improvement Value:$97,400
85%
Total Assessment$114,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,636+0.7%
2024$3,612+5.0%
2023$3,441+2.9%
2022$3,343+1.4%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$60,000

From:

To:

Sq Ft810DeedBook 4166, Page 2404Recorded5/8/2018

Property Built

Built

Year Built: 1900