Skip to content

317 W Elmer StVineland, NJ 08360

Built 1907

Last Sale Price
$78,500
Last Sale Date
Jul 2, 2009

Property Information

Block3807
Lot5
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page38

Building Details

Building Class16
Description2S-F- -1UG
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,036
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$16,800
19%
Improvement Value:$72,900
81%
Total Assessment$89,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,856+0.7%
2024$2,837+5.0%
2023$2,703+2.9%
2022$2,626+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$78,500
DeedBook 4060, Page 1574

Property Sale

Sale
$1,100
DeedBook 1176, Page 287

Property Built

Built

Year Built: 1907