Skip to content

222 S Second StVineland, NJ 08360

Built 1917

Last Sale Price
$135,000
Last Sale Date
Jan 31, 2017

Property Information

Block3809
Lot12
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page38

Building Details

Building Class45
Description2S-F-X-3UG
Dwellings2
Zoning02
Sq Footage1,593
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$16,800
14%
Improvement Value:$107,500
86%
Total Assessment$124,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,958+0.7%
2024$3,932+14.7%
2023$3,429+2.9%
2022$3,331+1.4%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$135,000

From:

To:

Sq Ft1,593DeedBook 4150, Page 1541Recorded2/14/2017

Property Built

Built

Year Built: 1917