Skip to content

212 S Second StVineland, NJ 08360

Built 1915

Last Sale Price
$65,000
Last Sale Date
Jun 14, 1991

Property Information

Block3809
Lot9
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page38

Building Details

Building Class16
Description2S-F-1UG
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,376
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$16,800
13%
Improvement Value:$108,500
87%
Total Assessment$125,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,990+0.7%
2024$3,963+5.0%
2023$3,775+2.9%
2022$3,668+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$65,000
DeedBook 1899, Page 336

Property Built

Built

Year Built: 1915