Skip to content

117 W Grape StVineland, NJ 08360

Built 1937

Last Sale Date
Jul 13, 2067

Property Information

Block3809
Lot4
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page38

Building Details

Building Class16
Description1S-F- -1UG
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,004
Acreage0.17

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$16,800
16%
Improvement Value:$85,600
84%
Total Assessment$102,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,260+0.7%
2024$3,239+5.0%
2023$3,085+2.9%
2022$2,997+1.4%
Property History
Foreclosures1

Foreclosure Case F-017653-14

Defaulted
Type: Residential Mortgage Foreclosure
Disposition: Default Judgment

Property Built

Built

Year Built: 1937