Skip to content

200 S Fourth StVineland, NJ 08360

Built 1910

Last Sale Price
$115,000
Last Sale Date
Jul 22, 2009

Property Information

Block3811
Lot7
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page38

Building Details

Building Class16
Description2S-B-X-,2
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage3,574
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$16,800
5%
Improvement Value:$310,200
95%
Total Assessment$327,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,412+0.7%
2024$10,343+5.0%
2023$9,853+2.9%
2022$9,571+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$115,000
DeedBook 4061, Page 6496

Property Sale

Sale
$130,000
DeedBook 2651, Page 316

Property Built

Built

Year Built: 1910