Skip to content

333 W Grape StVineland, NJ 08360

Built 1930

Last Sale Date
Jul 31, 2002

Property Information

Block3811
Lot6
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page38

Building Details

Building Class16
Description2S-F- -1UG
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,448
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$16,800
14%
Improvement Value:$104,800
86%
Total Assessment$121,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,872+0.7%
2024$3,846+5.0%
2023$3,664+2.9%
2022$3,559+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 2609, Page 61

Property Built

Built

Year Built: 1930