Skip to content

216 S West BlvdVineland, NJ 08360

Built 1942
Commercial

Last Sale Price
$28,500
Last Sale Date
Aug 2, 1988

Property Information

Block3812
Lot16
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page38

Building Details

Building ClassR-NC
Description1S-CB-A
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$24,500
29%
Improvement Value:$60,000
71%
Total Assessment$84,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,690+0.6%
2024$2,673+5.0%
2023$2,546+2.9%
2022$2,473+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$28,500
DeedBook 1734, Page 16

Property Built

Built

Year Built: 1942