Skip to content

217 S Fourth StVineland, NJ 08360

Built 1890

Owner
---
Last Sale Price
$225,000
Last Sale Date
Jul 16, 2025

Property Information

Block3812
Lot30
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page38

Building Details

Building Class16
Description2S-B-O
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,036
Acreage0.04

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$14,700
21%
Improvement Value:$55,900
79%
Total Assessment$70,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,213+0.7%
2024$2,198+5.0%
2023$2,094+2.9%
2022$2,034+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$225,000
Sq Ft1,036DeedBook 4273, Page 1302Recorded7/24/2025

Property Sale

Sale
$119,900
Sq Ft1,036DeedBook 4253, Page 484Recorded3/8/2024

Property Sale

Sale
$18,500
DeedBook 1700, Page 103

Property Built

Built

Year Built: 1890