Skip to content

423 W Montrose StVineland, NJ 08360

Built 1913

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 30, 1987

Property Information

Block3904
Lot6
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page39

Building Details

Building Class45
Description1.75S-F-X
Dwellings2
Zoning02
Sq Footage2,000
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$16,800
13%
Improvement Value:$108,600
87%
Total Assessment$125,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,993+0.7%
2024$3,966+5.0%
2023$3,778+2.9%
2022$3,670+1.4%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1913