Skip to content

312 S West BlvdVineland, NJ 08360

Built 1890
Commercial

Last Sale Price
$201,138
Last Sale Date
Jul 6, 2022

Property Information

Block3904
Lot10
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page39

Building Details

Building Class45
Description2S-F-X
Dwellings4
Zoning04
Sq Footage2,927
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$19,000
10%
Improvement Value:$178,400
90%
Total Assessment$197,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,285+0.7%
2024$6,244+22.7%
2023$5,089+2.9%
2022$4,944+1.4%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$201,138
Sq Ft2,927DeedBook 4230, Page 7861Recorded8/5/2022

Property Sale

Sale
$23,711
DeedBook 1286, Page 803

Property Built

Built

Year Built: 1890