Skip to content

302 S West BlvdVineland, NJ 08360

Built 1940
Commercial

Last Sale Price
$160,000
Last Sale Date
Sep 20, 2005

Property Information

Block3904
Lot9
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page39

Building Details

Building ClassR-NC
Description2S-B-X
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$105,000
29%
Improvement Value:$257,200
71%
Total Assessment$362,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,532+0.7%
2024$11,456+5.0%
2023$10,913+2.9%
2022$10,602+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$160,000
DeedBook 2871, Page 291

Property Built

Built

Year Built: 1940