Skip to content

116 W Quince StVineland, NJ 08360

Built 1925

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 30, 2021

Property Information

Block3905
Lot13
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page39

Building Details

Building Class16
Description1S-F- -1UG
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage768
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$16,800
18%
Improvement Value:$76,600
82%
Total Assessment$93,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,724+0.7%
2024$2,704+16.9%
2023$2,314+3.6%
2022$2,234+1.7%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$21,900
DeedBook 1255, Page 749

Property Built

Built

Year Built: 1925