Skip to content

115 W Almond StVineland, NJ 08360

Built 1930

Last Sale Price
$68,000
Last Sale Date
Sep 29, 2009

Property Information

Block3905
Lot3
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page39

Building Details

Building Class16
Description1S-S
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,386
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$16,800
14%
Improvement Value:$103,200
86%
Total Assessment$120,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,821+0.7%
2024$3,796+5.0%
2023$3,616-10.4%
2022$4,036+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$68,000
DeedBook 4063, Page 2588

Property Sale

Sale
$65,000
DeedBook 2240, Page 193

Property Built

Built

Year Built: 1930