Skip to content

231 W Almond StVineland, NJ 08360

Built 1920

Last Sale Price
$60,000
Last Sale Date
Sep 11, 2015

Property Information

Block3906
Lot8
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page39

Building Details

Building Class45
Description2S-F-X-3UG
Dwellings2
Zoning02
Sq Footage2,004
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$16,800
16%
Improvement Value:$88,200
84%
Total Assessment$105,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,343+0.7%
2024$3,321+5.0%
2023$3,164+2.9%
2022$3,073+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$60,000

From:

To:

Sq Ft2,004DeedBook 4132, Page 9827Recorded9/16/2015

Property Sale

Sale
$60,000
DeedBook 1853, Page 46

Property Built

Built

Year Built: 1920