Skip to content

503 S Second StVineland, NJ 08360

Built 1924

Last Sale Price
$150,000
Last Sale Date
Apr 28, 2006

Property Information

Block3910
Lot1
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page39

Building Details

Building Class16
Description2S-F- -1UG
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage---
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$16,800
12%
Improvement Value:$123,200
88%
Total Assessment$140,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,208+0.7%
2024$4,178+5.3%
2023$3,968+3.1%
2022$3,848+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$150,000
DeedBook 4000, Page 8158

Property Built

Built

Year Built: 1924