Skip to content

608 S Second StVineland, NJ 08360

Built 1935

Last Sale Price
$37,500
Last Sale Date
Feb 2, 2017

Property Information

Block3913
Lot8
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page39

Building Details

Building Class45
Description1.5S-F-X
Dwellings2
Zoning02
Sq Footage1,572
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$15,100
19%
Improvement Value:$64,300
81%
Total Assessment$79,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,528+0.7%
2024$2,511+5.0%
2023$2,392+2.9%
2022$2,324+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$37,500

From:

To:

Sq Ft1,572DeedBook 4149, Page 9972Recorded2/9/2017

Property Sale

Sale
$57,000
DeedBook 2035, Page 241

Property Built

Built

Year Built: 1935