Skip to content

748 S Sixth StVineland, NJ 08360

Built 1940

Last Sale Price
$33,500
Last Sale Date
Oct 19, 1983

Property Information

Block4917
Lot3
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page49

Building Details

Building Class45
Description1.5S-F-X-2UG
Dwellings2
Zoning02
Sq Footage1,612
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$26,300
22%
Improvement Value:$95,200
78%
Total Assessment$121,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,869+0.7%
2024$3,843+5.0%
2023$3,661+2.9%
2022$3,556+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$33,500
DeedBook 1482, Page 232

Property Built

Built

Year Built: 1940