Skip to content

228 W Almond StVineland, NJ 08360

Built 1927

Last Sale Price
$45,000
Last Sale Date
Nov 5, 1986

Property Information

Block3902
Lot19
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page39

Building Details

Building Class45
Description1S-F-X
Dwellings2
Zoning02
Sq Footage1,524
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$16,800
16%
Improvement Value:$88,300
84%
Total Assessment$105,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,346+0.7%
2024$3,324+5.0%
2023$3,167+2.9%
2022$3,076+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$45,000
DeedBook 1631, Page 311

Property Built

Built

Year Built: 1927