Skip to content

829 E Elmer StVineland, NJ 08360

Built 1880
Other Exempt

Last Sale Price
$82,500
Last Sale Date
Jan 29, 1993

Property Information

Block4005
Lot6
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page40

Building Details

Building Class17
Description2S-F-1UG
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage2,236
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$40,300
21%
Improvement Value:$152,000
79%
Total Assessment$192,300

Sale
$82,500
DeedBook 1982, Page 262

Property Built

Built

Year Built: 1880