Skip to content

102 S East AveVineland, NJ 08360

Built 1920

Last Sale Price
$41,000
Last Sale Date
Mar 13, 2015

Property Information

Block4005
Lot7
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page40

Building Details

Building ClassR-CPO
Description2S-F-O-2UG
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$18,300
10%
Improvement Value:$164,900
90%
Total Assessment$183,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,833+0.7%
2024$5,795+5.0%
2023$5,520+2.9%
2022$5,362+1.4%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$41,000

From:

To:

DeedBook 4126, Page 6015Recorded3/20/2015

Property Built

Built

Year Built: 1920