Skip to content

112 S Eighth StVineland, NJ 08360

Built 1930

Last Sale Price
$199,000
Last Sale Date
Mar 31, 2022

Property Information

Block4006
Lot12
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page40

Building Details

Building Class45
Description2S-F-X
Dwellings2
Zoning02
Sq Footage1,728
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$15,500
14%
Improvement Value:$96,600
86%
Total Assessment$112,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,569+0.7%
2024$3,546+5.0%
2023$3,378+2.9%
2022$3,281+1.4%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$199,000
Sq Ft1,728DeedBook 4226, Page 3509Recorded4/29/2022

Property Built

Built

Year Built: 1930