Skip to content

733 E Elmer StVineland, NJ 08360

Built 1959
Commercial

Last Sale Price
$105,000
Last Sale Date
Sep 30, 1993

Property Information

Block4006
Lot9
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page40

Building Details

Building ClassR-CPO
Description2S-B-A
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$73,500
41%
Improvement Value:$106,500
59%
Total Assessment$180,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,731+0.7%
2024$5,693+5.0%
2023$5,423+2.9%
2022$5,269+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$105,000
DeedBook 2020, Page 157

Property Built

Built

Year Built: 1959