Skip to content

120 S Eighth StVineland, NJ 08360

Built 1920

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 18, 2018

Property Information

Block4006
Lot14
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page40

Building Details

Building Class45
Description2S-F-X-2UG
Dwellings4
Zoning04
Sq Footage4,214
Acreage0.26

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$19,000
11%
Improvement Value:$156,000
89%
Total Assessment$175,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,572+0.7%
2024$5,535+5.0%
2023$5,273+2.9%
2022$5,122+1.4%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$40,000
DeedBook 1910, Page 5

Property Built

Built

Year Built: 1920