Skip to content

520 E Grape StVineland, NJ 08360

Built 1900

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 26, 2024

Property Information

Block4008
Lot16
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page40

Building Details

Building Class16
Description2S-F
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,838
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$16,800
16%
Improvement Value:$89,700
84%
Total Assessment$106,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,391+0.7%
2024$3,369+5.0%
2023$3,209+2.9%
2022$3,117+1.4%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$45,000
DeedBook 4069, Page 7808

Property Sale

Sale
$54,900
DeedBook 2624, Page 44

Property Built

Built

Year Built: 1900