Skip to content

201 S Seventh StVineland, NJ 08360

Built 1890

Last Sale Price
$20,000
Last Sale Date
Apr 23, 1997

Property Information

Block4011
Lot1
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page40

Building Details

Building Class45
Description2S-F-X-2UG
Dwellings2
Zoning02
Sq Footage2,432
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$19,500
19%
Improvement Value:$85,700
81%
Total Assessment$105,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,350+0.7%
2024$3,327+5.0%
2023$3,170+2.9%
2022$3,079+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$20,000
DeedBook 2233, Page 328

Property Built

Built

Year Built: 1890