Skip to content

735 E Grape StVineland, NJ 08360

Built 1900

Last Sale Price
$168,750
Last Sale Date
Jul 31, 2006

Property Information

Block4011
Lot6
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page40

Building Details

Building Class16
Description2S-F- -2UG
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,494
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$16,800
12%
Improvement Value:$124,500
88%
Total Assessment$141,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,499+0.7%
2024$4,469+5.0%
2023$4,257+2.9%
2022$4,136+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$168,750
DeedBook 4006, Page 7403

Property Built

Built

Year Built: 1900