Skip to content

1093 W Weymouth RdVineland, NJ 08360

Built 1988

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 10, 2012

Property Information

Block401
Lot11
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page4

Building Details

Building Class16
Description1.5S-F
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,422
Acreage0.92

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$39,600
23%
Improvement Value:$130,000
77%
Total Assessment$169,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,150+0.7%
2024$5,114+5.2%
2023$4,860-2.1%
2022$4,964+1.4%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$163,000
DeedBook 2232, Page 45

Property Sale

Sale
$89,900
DeedBook 1751, Page 76

Property Built

Built

Year Built: 1988

Property Sale

Sale
$69,300
DeedBook 1752, Page 177